Yörük Ali Efe Türküsü (Seslendiren: Tolga ÇANDAR)

590629
Published on July 28 ,2013 by Ali Alkan

Yörük Ali Efe (d. 1895, Sultanhisar -- ö. 23 Eylül 1951, Bursa),

Kurtuluş Savaşı sırasında 16 Haziran 1919' da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuş olan efemizdir.

Babası Sarıtekeli aşiretinden İbrahim oğlu Abdi, annesi yine Yörüklerin Atmaca Aşireti'nden Fatma'dır.

19 yaşına geldiğinde, Aydın dağlarında dolaşan Alanyalı Molla Ahmet Efenin grubuna katılmak istedi. Ağır bir sınavdan geçirilerek gruba alındı. Kısa zamanda Efe'nin ve tüm zeybeklerin güven ve sevgisini kazanarak grupta ikinci adam konumuna yükseldi. Alanyalı Molla Ahmet Efe'nin Bozdoğan Kavaklıdere baskınında ölmesi üzerine Yörük Ali Efe olarak grubun başına geçti.

Dört yıldan fazla dağlarda dolaştı. Bu süre içinde daima ezilenin, mağdur edilenin, güçsüzün yanında oldu. Haklı olarak halk tarafından sevildi, itibar ve destek gördü.

1919 senesinde grubu ile birlikte dağdan indi. O sıralar Yunan Ordusu İzmir'in ardından Aydın ve Nazilli'yi de işgal etmişti.

Yörük Ali Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe ve bazı arkadaşları ile birlikte Aydın ilinin Çine ilçesi Yağcılar köyünde toplanarak 16 Haziran 1919 tarihinde Sultanhisar ve Atça arasındaki Malgaç deresinin üstünden geçen Malgaç demiryolu köprüsü yanındaki Yunan karakoluna baskın yaptı. Baskın sonunda karakol tümüyle imha edildi, cephane ve erzaklar ele geçirildi. Bu baskın Batı ve Güney Anadolu'da düzenli, bilinçli ve milli şuurla işgalcilere yapılan ilk baskın olarak kabul edilmektedir. Bu önemli başarı halka ümit ve cesaret vererek, düşmanın yurttan atılabileceğine olan inancını arttırarak Yörük Ali Efe'nin liderliğini perçinledi. Yunan Ordusu ise beklemediği bu baskın karşısında paniğe kapılarak Nazilli'deki kuvvetlerini yakıp yıkarak Aydın istikametine geri çekti.
Daha sonra 7. Tümen kumandanı Miralay Şefik Aker'in başkanlığında kurulan halk meclisinde oy birliğince alınan karar uyarınca Yörük Ali Efe'ye Aydın'ın kurtarılması emredildi. Emrindeki kuvvetlerle birlikte Aydın'ı geri aldı. Ancak takviye kuvvetlerle güçlenen Yunan ordusu Aydın'ı ikinci kez işgal etti. Köşk, Umurlu ve Dörtyol cephesi kurularak olağanüstü cesaretle, donanımlı ve sayıca çok fazla olan düşman kuvvetleri büyük kayıplara uğratıldı. Böylece düzenli ordu kurulana kadar yirmi aylık bir süre düşman kuvvetlerinin Aydın kanadından Anadolu içlerine ilerlemesi engellendi.
Demirci Mehmet Efe'yi halka yaptığı zulüm (Denizli'de masum 60 kişiyi öldürmesi) ve TBMM'ye isyan etmesinden dolayı (Çerkez Ethem ile haberleşip birlik olması) dolayı asla sevmemiştir.

Düzenli ordunun kurulması üzerine Yörük Ali Efe, emrindeki savaş deneyimi çok iyi olan büyük bir grubu ile birlikte TBMM Ordusu'na katıldı. Milis Miralay rütbesiyle Milli Aydın Cephesi Komutanı olarak atandı. Savaş sonunda başarılarından dolayı TBMM tarafından
Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile ödüllendirildi.

Alçakgönüllü bir insandı. Kurtuluş Savaşı'ndaki rolü ile ilgili olarak yapılan övgülere verdiği şu cevabı her zaman hatırlanacaktır:
" Bazı kimseler savaş zamanında yapılan işlerin bir çoğunu bana ve başkalarına mal ederler. Bu yanlıştır. Bir kişinin, beş kişinin böyle büyük davalarda ne ehemmiyeti olur ki? Gönlünde vatan muhabbeti taşıyan her vatansever o günlerde bizim gibi düşünmüş, bizim gibi duymuş, ondan sonra da bizimle beraber olmuştur. Milli mukavemette aslan payını kendine ayırmakta hata vardır. Bir elin sesi olur mu ki? "

Kurtuluş Savaşından sonra İzmir'e yerleşti. 1928 senesinde, Kurtuluş Savaşı'nda bir süre karargahı olan Yenipazar'a taşındı. 1934 yılında Soyadı Kanunu'nun çıkmasından sonra sonra "Yörük" soyadını aldı. 1951 senesinde, İzmir'de geçirdiği talihsiz bir tramvay kazasında bacaklarını kaybetti. 1951 yılında tedavi için gittiği Bursa'da vefat etti.

Yörük Ali Efe vasiyetinde Yenipazar'da toprağa verilmesini istedi. Ayrıca "Halkı iyidir, toprağı sever, toprağı seven insan sever. Ben orada rahat ederim" dedi.

Kurtuluş Savaşı'ndaki destansı mücadelesi Türk halkı tarafından adına türkü yakılmasına vesile oldu.

Yenipazar'daki evi Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak düzenlenerek Yörük Ali Efe Müzesi adıyla ziyarete açıldı.


(Kaynak:Wikipedia)

Category Tag

10 comments

 • Burhan Gaming 32
  Burhan Gaming 32 3 days ago 1348

  hepsinden allah razı olsun. herbiri kahraman. rabbim bizlere böyle manevi güçler ver

  Reply
 • cafer hızlan
  cafer hızlan 6 days ago 4637

  helal baba

  Reply
 • Serdal şahin
  Serdal şahin 2 months ago 4605

  o 50 disk atanın anasını ecdadını sikeri bayıltırım mk çocukları atama disk atacak piçin cigerini elene veririm!

  Reply
 • Huseyin Kara Kara
  Huseyin Kara Kara 2 months ago 4636

  Masallah ne guzel bi türkü😊😏

  Reply
 • adnan aydın
  adnan aydın 2 months ago 0250

  BİDE RUM ÇETECİLERİ

  Reply
 • adnan aydın
  adnan aydın 2 months ago 0201

  DEMİRCİ MEHMET EFEM HİLAFETÇİLERİ KATLETMİŞTİR

  Reply
 • Mucahit Akkas
  Mucahit Akkas 2 months ago 0147

  heey gidi heey :-)

  Reply
 • Kappa
  Kappa 3 months ago 5213

  hepsinde türki özellikler var, küçük gözler, yuvarlak surat, tıknaz vücut. fırtınaya meydan okuyan dev yürekler. bir de egelilere gavur der bu devşirmeler.. allah bu milletten yörük alileri, gazi mustafaları eksik etmesin.

  Reply
 • Geçmiş Noelden Gelen Hayalet
  Geçmiş Noelden Gelen Hayalet 3 months ago 2258

  Yörük=Oğuz.

  Reply
 • Pharrel11
  Pharrel11 3 months ago 2738

  Gurbetciyim almanyada yasiyorum, yörügüm, kendim adanaliyim ama benim baba tarafi urfadan aydina, aydindan adanaya göcmüs. Simdi bu adam bana akraba olmasin aman aman. Adnan Menderes bile bize akraba oluyor:D

  Reply

Add your comment

Your email address will not be published.